Jesteśmy przekonani, że siła Kościoła zależy od tego, w jaki sposób celebruje się liturgię. Dla większości katolików udział we mszy jest podstawową formą przeżywania wiary. Od tego, co zobaczą, usłyszą i przeżyją na mszy zależy jakość ich wiary. Dlatego uczymy wiary i udostępniamy narzędzia do jej przeżywania w liturgii. Wierzymy, że dzięki temu odnowi się Kościół.
KRS 0000 354 036
Prowadzimy działalność pożytku publicznego w zakresie nauki, wychowania, ochrony dóbr kultury i tradycji. Czynimy to poprzez projekty edukacyjne, wydawnicze i duszpasterskie.
Na przestrzeni 2023 roku w duchu działalności dla lokalnego, krakowskiego środowiska, kontynuowaliśmy jako współorganizatorzy serię comiesięcznych koncertów w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie, rozpoczętą w roku Jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów na ziemie polskie (2022). W ramach tego projektu pomogliśmy zorganizować 14 koncertów, współpracując z wieloma instytucjami kultury. W Wielkim Poście, po sukcesie liturgicznych rekolekcji dla rodzin z poprzedniego roku, zaproponowaliśmy dwie edycje takich rekolekcji jako przygotowanie do lepszego przeżycia świąt wielkanocnych. Rozpoczęliśmy tworzenie podcastu „Zwierzę liturgiczne”.
W dniu otwartym FDOL 21.05 uczestniczyło ok. 200 osób. Zajęcia przez nas oferowane obejmowały m.in. koncert Jutrznia Paschalna Dawida Kusza OP, warsztaty chorału gregoriańskiego dla rodzin oraz muzyczne zwiedzanie Bazyliki z Fabianem Staniszem OP i bractwem San Clemente.
W lipcu przeprowadziliśmy kolejną edycję Warsztatów Muzyki Niezwykłej. Tym razem w tygodniowych warsztatach uczestniczyło ok. 350 osób z Polski i z zagranicy (na zajęciach w języku angielskim), oraz – po raz pierwszy – 20 posługujących przy ołtarzu. Również w lipcu zorganizowaliśmy pielgrzymkę „Camino Liturgiczne”: wędrując pieszo drogą św. Jakuba z Olsztyna do Torunia poznawaliśmy muzykę liturgiczną, jedno- i wielogłosową, a samemu się nią modląc, dzieliliśmy się nią organizując śpiew na mszach oraz koncerty i nabożeństwa w parafiach, które mijaliśmy po drodze. Natoniast we wrześniu zorganizowaliśmy w Krakowie doroczne rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans poświęcone historii i teologii modlitw eucharystycznych.
Podobnie jak w latach poprzednich, prowadziliśmy przy krakowskim klasztorze Szkołę Kantorów (dwuletnią szkołę śpiewu liturgicznego) oraz katechumenat i przygotowanie dorosłych do bierzmowania. Przy Fundacji działa również grupa Vigilantes oraz bractwo śpiewacze San Clemente, z którymi kilka razy w roku organizujemy w Krakowie liturgiczne wigilie świąt i uroczystości.
W naszym głoszeniu wykorzystujemy od 2008 r. prowadzony przez nas serwis Liturgia.pl, gdzie umieszczane są zarówno teksty formacyjne, jak też nagrania głosów do pieśni czy śpiewu Ewangelii. Od października 2023 r. ważną inicjatywą jest opracowanie i publikacja nut i nagrań do „Prostych Polskich Propriów”, które mogą ułatwić wprowadzenie w parafiach i wspólnotach śpiewu tekstów własnych mszy modo gregoriano.
Zorganizowaliśmy w Krakowie „Cichą procesję” na wzór podobnego wydarzenia w Amsterdamie, stale też promujemy śpiew gregoriański poprzez prowadzenie scholi Vigilantes oraz Bractwa śpiewaczego San Clemente. Więcej o minionym roku przeczytasz tutaj.
Pamiętaj, że przekazanie 1,5% podatku nic nie kosztuje: i tak trzeba go zapłacić. Jeżeli nie wskażesz organizacji pożytku publicznego, cały podatek trafi do urzędu skarbowego.
„Ludzie, którzy wspólnie się modlą, odkrywają Boże piękno i miłość, która z nas – przypadkowych ludzi – czyni rodzinę”
Łukasz Miśko OP
Prezes Fundacji
Przypomnimy Ci się smsem
Odkładasz wypełnianie PITa na ostatnią chwilę? Możemy Ci przypomnieć nasz numer KRS – zostaw tylko swój numer, żeby dostać jednorazową wiadomość!
Czym się zajmujemy?
Podejmujemy wiele działań, mających na celu popularyzację wiedzy, a przede wszystkim doświadczenia pięknej liturgii. Oto niektóre z nich:
Projekty edukacyjne
Prowadzimy Szkołę Kantorów – dwuletni kurs stacjonarny dla liderów muzycznych w lokalnych wspólnotach, organizujemy warsztaty i rekolekcje.
Projekty muzyczne
Oprócz organizacji warsztatów i kursów, zajmujemy się badaniem i upowszechnianiem dobrej muzyki liturgicznej. Organizujemy nabożeństwa, wspólne śpiewania, koncerty, zorganizowaliśmy także Festiwal Muzyki Niezwykłej.
Projekty internetowe
Internet jest dla nas bardzo ważną przestrzenią naszych działań. Już ponad dekadę prowadzimy największy polski serwis internetowy o liturgii – Liturgia.pl, stronę o sakramentach 7pierwszych.pl oraz mniejsze projekty.
Projekty wydawnicze
Wydajemy płyty z muzyką liturgiczną i sakralną, śpiewniki, serie książkowe o teologii liturgii Źródło i Szczyt i Mysterium fascinans, a także audiobooki i inne publikacje.
Projekty duszpasterskie
Modlitwa liturgiczna jest ważnym elementem naszych warsztatów i rekolekcji, ale modlimy się także regularnie z Wami i za Was – zwłaszcza podczas wtorkowych Mszy wotywnych ku czci św. Dominika czy niedzielnych Mszy dla poszukujących piękna.
Sprzedaż
Dzięki działalności gospodarczej możemy finansować realizację naszej misji, ale to także sposób na upowszechnianie wysokiej jakości publikacji i produktów.
O czym mówiliśmy w poprzednich latach?
Rok 2017: 1% otwiera
Rok 2018: 1% otwiera
Rok 2019: 1% to Wielka Sztuka
Rok 2020: 1% to Wielka Sztuka
Rok 2021: 1% to Wielka Sztuka
Rok 2022: Stwórzmy coś razem!
Odpowiedzi na częste pytania
Jak przekazać 1,5% podatku na Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny?
Wypełniając swój PIT, wpisz numer KRS: 0000354036. Począwszy od rozliczania 2022 roku, można przekazać na wybraną organizację 1,5% – a nie, jak dotychczas, 1% podatku.
Kto może przekazać 1,5% swojego podatku?
1,5% podatku mogą przekazać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczający się na zasadach ogólnych (PIT-36, PIT-37), podatnicy uzyskujący dochody z papierów wartościowych (PIT-38), podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28), podatnicy korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku (PIT-36L). Można to zrobić, wypełniając formularz ręcznie, poprzez bezpłatne aplikacje internetowe (w przeglądarce), jak i w większości programów komputerowych.
Dostępny jest także formularz PIT-OP – oświadczenie o przekazaniu 1,5% organizacji pożytku publicznego, składany przez emeryta. Jest to prosty sposób na przekazanie 1,5% dla osób, które rozliczane są przez organy rentowe.
Gdzie wpisać odpowiednie dane?
Proszę odnaleźć pole 118 w formularzu PIT-37, podatnicy rozliczający się formularzem PIT-36 wypełniają pole P, a w formularzach PIT-28 i PIT-36l należy wypełnić pole O; dla PIT-38 – pole H; w formularzu PIT-OP wypełniamy pole C9. Można także skorzystać z darmowej aplikacji do rozliczania PIT, która pomoże we właściwym uzupełnieniu danych.
Na jakie konto mam wpłacić 1,5% podatku?
Nie wykonuj przelewu – zrobi to za Ciebie urząd skarbowy. Wystarczy, że wypełniając PIT podasz nasz numer KRS: 0000354036. Możesz oczywiście także – niezależnie od przekazania 1,5% podatku – złożyć darowiznę, szczegóły tutaj.
Ile będzie mnie kosztowało przekazanie 1,5% podatku?
Przekazanie 1,5% podatku nic nie kosztuje: podatek i tak trzeba zapłacić w tej samej wysokości. Jeżeli nie wskażesz organizacji pożytku publicznego, cały podatek trafi do urzędu skarbowego. Przekazanie 1% podatku nie wpłynie także na wysokość zwrotu podatku, jeśli spodziewasz się go w tym roku.
Na co zostanie przeznaczony mój 1,5% podatku?
Cele pożytku publicznego, realizowane przez naszą Fundację są opisane w naszym statucie. Dotychczas realizowane przez nas projekty można zobaczyć na stronie projektów oraz w archiwum projektów i na blogu. W 2019 roku chcemy skoncentrować się przede wszystkim na rozwoju naszej obecności w internecie, zwłaszcza poprzez serwis Liturgia.pl oraz na projektach duszpasterskich.
Czy Fundacja będzie miała dostęp do moich danych osobowych?
Tak, ale tylko jeśli wyrazisz na to zgodę. Jeśli nie, 1,5% podatku zostanie przekazany organizacji za pośrednictwem urzędu skarbowego bez podania danych podatnika. Decyzja należy do Ciebie i nie ma wpływu na skuteczność Twoich środków.
Złożyłem już dokumenty i zapomniałem przekazać 1% na Fundację. Czy mogę coś zrobić jeszcze w tym roku?
Jeśli chcesz to zmienić, masz na to 2 miesiące od złożenia deklaracji PIT. Wystarczy wnieść korektę zeznania podatkowego i tam zawrzeć wniosek dotyczący 1,5%, wskazując nr KRS 0000354036.
Jak inaczej mogę wesprzeć działalność Fundacji?
Będziemy bardzo wdzięczni za każde wsparcie naszej działalności, zarówno w formie przekazania 1,5% podatku, jak i darowizn na naszą działalność. Można wspierać konkretne projekty lub całą działalność Fundacji w ogólności.
Działaj razem z nami!
Działalność Fundacji nie jest obliczona na zysk, ale na realizację misji. Staramy się pokrywać bieżące potrzeby z działalności gospodarczej, jednak projekty realizujemy wyłącznie dzięki wsparciu osób, które doceniają to, co robimy i chcą, byśmy robili to lepiej.
Wypełnij PIT przez internet
Skorzystaj z naszej bezpłatnej aplikacji do wypełniania PITów – zrobisz to w łatwy sposób, bez opłat i nie wychodząc z domu!
Rozliczenie PIT realizowane jest w ramach projektu
PITax.pl dla OPP przy współpracy z IWOP.