Zamknięcie jubileuszu w Rzymie

W sobotę, 21 stycznia 2017 roku o godzinie 16.00 w bazylice na Lateranie, w katedrze biskupa Rzymu, papież Franciszek przewodniczył Mszy świętej zamykającej Jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego. Rzecz jasna miejsce i czas celebracji nie są przypadkowe: to 800 lat od wydania bulli Honoriusza III Gratiarum omnium largitori, zatwierdzającej i potwierdzającej Zakon Braci Kaznodziejów pod Regułą Świętego Augustyna.

Nasza odpowiedzialność

O przygotowanie liturgii, w której wzięła udział reprezentacja „Rodziny dominikańskiej” – a zatem nie tylko mniszki czy bracia, lecz wszyscy, którym bliski jest chryzmat Kaznodziejów – zostaliśmy poproszeni my, czyli Dominikański Ośrodek Liturgiczny z Krakowa. Fundacja przygotowała książeczkę, która rozdawana była przed Mszą świętą, a w takcie samej celebracji śpiew prowadziła schola, która na tę okazję przyjechała z Krakowa.

Zobacz wideorelację

Razem z Rodziną Dominikańską z całego świata uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej i kilkudniowej pielgrzymce, której liturgia była celem. Studio Leebros przygotowało świetne podsumowanie tych dni. Koniecznie zasubskrybuj nasz kanał!

  1. S800E01: podróż

    Do Rzymu pojechała ponadpięćdziesiecioosobowa grupa śpiewaków, którzy od kilku miesięcy przygotowywali się do tego wydarzenia pod przewodnictwem o. Dawida Kusza, dominikanina, kompozytora i dyrygenta. W większości są to osoby związane z Ośrodkiem Liturgicznym i krakowskim klasztorem dominikanów, ale nie zabrakło także Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa, stale współpracującej z Fundacją, której powierzono wykonanie gregoriańskich części stałych Mszy. Były to także osoby posługujące w liturgii: diakon, ministrant i współprowadząca Różaniec.

  2. S800E02: przygotowania

    Scholę Ośrodka Liturgicznego tworzą osoby, którzy od lat śpiewają w krakowskim klasztorze ojców Dominikanów. Przygotowaniem tej liturgii zajął się o. Dawid Kusz OP – ten sam, który zajmował się liturgią podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Krakowska schola pojawiła się w Rzymie o godz 12 po dobie podróży autokarem. Wkrótce po przyjeździe i zakwaterowaniu w hotelu, w Bazylice Laterańskiej rozpoczęła próbę śpiewu, a także odbyła się próba liturgiczna.

  3. S800E03: Msza

    Choć to liturgia papieska, miała charakterystyczne rysy dominikańskie. Pierwszym z nich był formularz Mszy – wotywa o św. Dominiku, prawdopodobnie skomponowana na okoliczność jego kanonizacji w 1234 roku. Teksty te są jednymi z najwcześniejszych świadectw liturgii dominikańskiej, jeszcze sprzed jej unifikacji w 1256 roku. W modlitwie powszechnej – któr odpowiadała dominikańskiej jedności i różnorodności – było siedem wezwań; każde krótko będzie wprowadzone po łacinie, dając każdemu możliwość modlitwy, gdyby nie rozumiał języka, w którym następowała będzie modlitwa.

  4. S800E04: wrażenia

    Celebracja na Lateranie – w miejscu, gdzie rezydowali papieże, a więc prawdopodobnie św. Dominik spotykał się z biskupem Rzymu – zamknęła świętowanie roku jubileuszowego. W niedzielę o 16:00 polska schola wzięła jeszcze udział we Mszy św., której przewodniczył prowincjał o. Paweł Kozacki w bazylice św. Sabiny na Awentynie, a homilię wygłosił Teolog Domu Papieskiego, o. Wojciech Giertych OP. Byli na nią zaproszeni także wszyscy polskojęzyczni pielgrzymi, przebywający w Wiecznym Mieście.

„To wyróżnienie dla naszego Ośrodka i polskich dominikanów (…). Wśród bogactwa form modlitwy z najróżniejszych szerokości geograficznych dostrzeżono właśnie dziedzictwo kojarzone z dominikańskimi klasztorami i śpiewnikami Niepojęta Trójco”

Dawid Kusz OP

Dyrygent podczas Mszy św.

Pobierz nagrania i nuty

Fundacja przygotowała książeczkę, która rozdawana była przed Mszą świętą. Przed wyjazdem udostępniliśmy nagrania pieśni i nuty, aby umożliwić przygotowanie się wszystkim chętnym.

Gadżety jubileuszowe

Byliśmy także oficjalnym dystrybutorem gadżetów związanych z polskimi obchodami jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego – cieszyły się dużym zainteresowaniem.


Gadżety zostały przygotowane przez Polską Prowincję Zakonu Kaznodziejskiego, ich dystrybucja została zakończona w 2017 roku.