W głąb liturgii

Zapraszamy Was na wspólne czytanie i dyskusję wokół książki „Liturgia a osobowość” Dietricha von Hildebranda. Będziemy się spotykać w wybrane wtorki o godzinie 19:15 w krakowskim klasztorze dominikanów.

Czekamy na Was w Skarbcu Klasztoru Dominikanów

W wybrane wtorki dwóch dominikanów z naszej Fundacji, o. Łukasz Miśko OP i br. Marcin Porożyński OP, prowadzić będzie wspólne czytanie i dyskusję. O godz. 18:50 zapraszamy chętnych do bazyliki Trójcy Świętej na nieszpory śpiewane razem z braćmi dominikanami, zaś o 19:15 spotkamy się w sali Skarbiec (wejście przez krużganki i atrium), by przez ok. 90 minut przy kawie i herbacie uczyć się od autora i od siebie nawzajem, jak pozwolić liturgii kształtować nasze życie.

Zobacz w kalendarzu  

Teksty będziemy udostępniać z wyprzedzeniem osobom, które pozostawią swój adres mailowy na dole tej strony – wcześniejsza lektura zapewne pomoże, ale nie jest warunkiem uczestnictwa w spotkaniu. Spotkania nie będą transmitowane – zapraszamy do uczestnictwa stacjonarnie i zachęcamy do udostępniania zaproszenia wszystkim, którzy mogą być nim zainteresowani.

Czytanie razem?

Czy zdarza Wam się czytać książki z kimś? Na głos, zatrzymując się po jednym czy dwóch akapitach, wspólnie wsłuchując się w to, co próbuje wyrazić autor, a co w każdym czytelniku rezonuje nieco inaczej. Zwłaszcza książki o ideach, o złożonych, wielowarstwowych rzeczywistościach, otwierają swe bogactwo łatwiej wtedy, gdy czytane i dyskutowane są we wspólnocie.

Liturgia a osobowość

O czym jest ta książka? Jak pisze we Wstępie (kliknij, aby pobrać cały tekst) o. Tomasz Grabowski OP, „wydarzenie liturgiczne w prostocie form, głębi treści i duchowej mocy obejmuje te przenikające się akty adoracji, posłuszeństwa i ofiary. Pozwala im kształtować człowieczego ducha, by doszedł do spełnionej osobowości. Trwa w ludzkim świecie aż dojdziemy wszyscy razem do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa (Ef 4,13). O duchu liturgii katolickiej, który kształtuje nasze poznanie i dochodzenie do wielkości według pełni Chrystusa, traktuje niniejsza książka”.

Uważna czujność, wrażliwość na subtelne piękno, szacunek dla różnorodnych przejawów Bożej świętości – takie cechy mogą być kształtowane w świadomym uczestniku liturgii, i o tym właśnie w mistrzowski sposób opowiada Dietrich von Hildebrand

Łukasz Miśko OP

współprowadzący

Stay in the loop!

Sign up here to receive our latest news by e-mail.