Ruszyły zapisy do Szkoły Kantorów na rok akademicki 2013/2014

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny rozpoczęła przyjmowanie zapisów do Szkoły Kantorów na rok akademicki 2013/2014. W październiku rozpocznie zajęcia trzeci rocznik uczniów Szkoły, wymieniając się z pierwszymi absolwentami, którzy w czerwcu odebrali certyfikaty kantorskie.

Szkoła Kantorów to dwuletni kurs wokalno-liturgiczny, przeznaczony zarówno dla amatorów, zajmujących się muzyką liturgiczną, którzy nie mogli zdobyć wykształcenia muzycznego, jak też dla osób już wykształconych muzycznie, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje w zakresie muzyki liturgicznej.

Po co taka szkoła?

Projekt prowadzony jest przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny od 2011 roku. Wtedy powstał z troski o piękno śpiewu liturgicznego i z potrzeby wzmocnienia przewidzianej w dokumentach Kościoła funkcji kantora. Aby ją pełnić, potrzeba rzetelnej wiedzy na temat muzyki liturgicznej oraz konkretnych umiejętności muzycznych, dlatego Szkoła stwarza warunki do jej zdobycia. Uczniowie szkoły uczą się od mistrzów w dziedzinie muzyki w ogóle, a w szczególności muzyki liturgicznej – dobrych fachowców i pasjonatów zarazem.

Kim jest ów kantor?

Kantor to człowiek wierzący, pobożny i śpiewający. Poprzez śpiewanie pomaga modlić się innym w czasie liturgii. To osoba, która zna się na muzyce liturgicznej, jest profesjonalistą w tej dziedzinie. Potrafi dobierać repertuar do Mszy św., inicjować śpiew, śpiewać psalmy, czytania, poszczególne części liturgii godzin i bez problemu poradzi sobie z poprowadzeniem czteroosobowej scholi. Kantor, nawet jeśli nie skończył szkoły muzycznej, wie co to interwał czy trójdźwięk, wie jak poprowadzić rozśpiewkę. Jest praktykiem śpiewu liturgicznego.

Kantor nie próbuje być „gwiazdą”, ale służy innym poprzez podtrzymywanie śpiewu wspólnoty liturgicznej i kierowanie nim. Jego miejsce jest pośród ludu, jest uczestnikiem zgromadzenia liturgicznego. Kiedy w czasie sprawowanej liturgii nie ma chóru, kantor czuwa nad inicjowaniem poszczególnych śpiewów oraz, poprzez swoją postawę, troszczy się o to, by wierni brali czynny udział w śpiewie. Jego postawa generuje jedność i zaangażowanie osób znajdujących się na liturgii.

Czego można się nauczyć?

Rok pierwszy poznaje teorię muzyki, uczy się czytania nut głosem, właściwego doboru repertuaru liturgicznego oraz poprawnej emisji głosu. Wdraża się również w chorał gregoriański i śpiew tradycyjny. Zajęcia na drugim roku są rozwinięciem zajęć z roku pierwszego. Uczestnicy nie zajmują się już teorią muzyki, ale przede wszystkim praktyką.

Nowością w tym roku jest oddzielny kurs chorału gregoriańskiego: organizatorzy przewidzieli możliwość uczestnictwa wyłącznie w kursie chorałowym, stanowiącym część zajęć Szkoły Kantorów. Opłata jest wtedy niższa, niż za całość zajęć.

Nazwiska wykładowców są znane – zwłaszcza śpiewakom i animatorom liturgicznym – w całej Polsce: Marcin Wasilewski-Kruk, Rafał Maciejewski, Marcin Bornus-Szczyciński, Robert Pożarski, Sławek Witkowski, Paweł Kisiel, Anna Broda, Tomasz Rojek OP oraz Tomasz Grabowski OP.

Kto i jak może się zapisać?

Rekrutacja do Szkoły Kantorów trwa od czerwca do końca września, jednak nie warto zwlekać do ostatniej chwili, bo liczba miejsc jest ograniczona. Aby się zapisać, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej Fundacji i uiścić opłatę rekrutacyjną (30 zł) oraz wziąć udział w przesłuchaniu (przewidziane są dwa terminy: na początku września i października).

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny i wykładowcy Szkoły Kantorów serdecznie zapraszają!

Szczegółowe informacje i zapisy: www.liturgia.dominikanie.pl.

Pliki do pobrania:

Kontakt dla uczestników:

Kontakt dla mediów:

Organizator:

  • Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
    ul. Dominikańska 3/11, 31-043 Kraków
    tel./faks (+48) 12 430 19 34
    http://www.liturgia.dominikanie.pl